Pigtaile światłowodowe, klasyfikacja i różnice pomiędzy luźną tubą a ścisłym buforem
Data dodania wpisu:
2022-06-08

Czym charakteryzuje się pigtail i jakie są różnice między Tight Buffered a Loose Tube

W instalacji kabli światłowodowych sposób podłączenia kabli do systemu ma kluczowe znaczenie dla sukcesu sieci. Jeśli zostanie to zrobione prawidłowo, sygnały optyczne przechodzą przez łącze z niskim tłumieniem i małą stratą odbiciową. Pigtail światłowodowy oferuje optymalny sposób łączenia światłowodu, który jest używany w 99% aplikacji jednomodowych. Ten post zawiera podstawową wiedzę na temat pigtaili światłowodowych, w tym klasyfikacji pigtaili światłowodowych, oraz wyjaśnimy różnicę pomiędzy pigtailami  Tight Buffered and Loose Tube.

Specyfikacja pigtaili światłowodowych

Pigtail światłowodowy to kabel światłowodowy zakończony fabrycznie zainstalowanym złączem na jednym końcu, drugi koniec zostaje bez złącza. Strona złącza może być połączona z urządzeniami, a druga strona zespawana z innym kablem światłowodowym. Pigtail światłowodowy służy do zakańczania kabli światłowodowych poprzez spawanie.  Pigtaile światłowodowe są zwykle spotykane w urządzeniach do zarządzania światłowodami, mufy, mufoprzełącznice i przełącznice światłowodowe. 


Pigtaile światłowodowe są dostępne w różnych typach: Pogrupowane według typu złącza, istnieją pigtaile światłowodowe LC, SC i ST. Według typu światłowodu istnieją jednomodowe pigtaile światłowodowe i wielomodowe, według długości, rodzaju włókna. Wyróżna się  dwa podstawowe rodzaje Tight Buffered i Loose Tube.

Różnice między Tight Buffered a Loose Tube

Podstawową różnicą pomiędzy światłowodami ścisłą tubą a luźną tubą jest budowa kabla światłowodowego.
W ciasnych kablach buforowanych nie ma szczeliny między powłoką rdzeni światłowodowych a warstwami okładzinowymi. Natomiast kable światłowodowe z luźną tubą mają szczelinę, pomiędzy włóknem, a powłoką ochronną.

typy pigtaili światlowodowych

PRZEGLĄDAJ WSZYSTKIE NASZE PRODUKTY I ROZWIĄZANIA Z CENNIKIEM HURTOWYM. ZAREJESTRUJ SIĘ!

   DOŁĄCZ DO FIBERM   


Loose Tube

W przeciwieństwie do ciasno buforowanych pigtaili, które mają dwie warstwy ochronne, kable światłowodowe z luźną tubą mają tylko jedną zewnętrzną warstwę ochronną. 
Pigtaile z luźną tubą produkowane są na dwa sposoby – wypełnione żelem i na sucho. 

Cechy:

 • Wysoka wytrzymałość na rozciąganie
 • Odporne na wilgoć
 • Ochrona przed promieniowaniem UV
 • Odporność na ekstremalne temperatury
 • Polimer LSZH opóźniający emisję E

Tight Buffered

W budowie różni się dodatkową „izolacją” (aramid ,wełna, Kevlar) wokół rdzenia włókna. Składająca się z dwóch warstw zewnętrzna powłoka szczelnie otacza rdzeń włókna, chroniąc rdzeń.
Tight Buffered zwiększa wytrzymałość konstrukcji kabla i pomaga zapobiegać uszkodzeniom rdzenia światłowodu podczas instalacji, jednocześnie wydłużając żywotność kabla.
Tight Buffered zapewnia również lepsze tłumienie kabla i ochronę rdzenia światłowodu podczas zginania kabli, co oznacza, że ​​kable z ciasną buforem są idealne do instalacji, które wymagają małego promienia zgięcia.

Cechy:

 • Wysoka elastyczność
 • Wysoka wytrzymałość na rozciąganie
 • Dobra wydajność mechaniczna i temperaturowa
 • Odporny na wode wody
 • Wydajność anty-ultrafioletowa
 • Charakteryzuje się długą żywotnością

KUP DZIŚ I ODROCZ PŁATNOŚCI NAWET O 30 DNI 
SPRAWDŹ FINANSOWANIE W FIBERM!

   CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ   


Podsumowując:

Pigtaile światłowodowe są zasadniczo używane do łączenia ze światłowodem, dzięki czemu można je podłączyć do panelu krosowego. Stanowią również niezawodne rozwiązanie ułatwiające zakańczanie włókien, skutecznie oszczędzając czas pracy i koszty.

Zobacz powiązane posty:
Przegląd światłowodów jednomodowych i wielomodowych
Straty wtrąceniowe i powrotne dla złączy światłowodowych
Typy światłowodów wielomodowych: OM1 vs OM2 vs OM3 vs OM4 vs OM5