Typy światłowodów wielomodowych: OM1 vs OM2 vs OM3 vs OM4 vs OM5
Data dodania wpisu:
2021-12-29 11:15:33

 

Światłowód wielomodowy jest powszechnym wyborem, aby osiągnąć prędkość 10 Gbit/s na odległościach wymaganych przez aplikacje LAN w przedsiębiorstwach i centrach danych. Dostępnych jest kilka rodzajów światłowodów wielomodowych dla szybkich instalacji sieciowych, a każdy z nich ma inny zasięg i możliwości przesyłania danych. Przy tak wielu opcjach wybór najbardziej odpowiedniego światłowodu wielomodowego może być trudny. OM1 vs OM2 vs OM3 vs OM4 vs OM5, co wybrać? Możesz uzyskać odpowiedź w tym artykule.


 

Co to jest światłowód wielomodowy?

Światłowód wielomodowy (MMF) to rodzaj światłowodu najczęściej używanego w komunikacji na krótkich dystansach, na przykład wewnątrz budynku lub na terenie kampusu. Kabel światłowodowy wielomodowy ma większy rdzeń, zwykle 50 lub 62,5 mikronów, który umożliwia propagację wielu trybów światła. Z tego powodu w danym momencie przez rdzeń światłowodu wielomodowego może przechodzić więcej danych. Maksymalna odległość transmisji dla kabla MMF to około 550m przy prędkości 10Git/s. Może przesyłać dalej przy niższych szybkościach transmisji danych, na przykład około 2 km przy 100 Mb/s.


 

Ile rodzajów światłowodów wielomodowych?

Zidentyfikowane przez normę ISO 11801, wielomodowe kable światłowodowe można podzielić na włókno OM1, OM2, OM3, OM4 i nowo wydane OM5. W następnej części szczegółowo porównamy te włókna od strony rozmiaru rdzenia, przepustowości, szybkości transmisji danych, odległości, koloru i źródła optycznego.

Włókno OM1

Włókno OM1 zazwyczaj ma pomarańczową osłonę i ma rozmiar rdzenia 62,5 µm. Może obsługiwać 10 Gigabit Ethernet na długości do 33 metrów. Jest najczęściej używany w aplikacjach 100 Megabit Ethernet. Ten typ powszechnie wykorzystuje źródło światła LED.

Włókno OM2

Podobnie włókno OM2 jest również dostarczane z pomarańczową osłoną i wykorzystuje źródło światła LED, ale z mniejszym rdzeniem o rozmiarze 50 µm. Obsługuje do 10 Gigabit Ethernet na długości do 82 metrów, ale jest częściej używany w aplikacjach 1 Gigabit Ethernet.

Włókno OM3

Włókno OM3 jest dostarczane z płaszczem w kolorze aqua. Podobnie jak OM2, jego rdzeń ma rozmiar 50 µm, ale kabel jest zoptymalizowany pod kątem sprzętu laserowego. OM3 obsługuje 10 Gigabit Ethernet na długości do 300 metrów. Poza tym OM3 jest w stanie obsługiwać 40 Gigabit i 100 Gigabit Ethernet do 100 metrów, jednak najczęściej używany jest 10 Gigabit Ethernet.

Włókno OM4

Włókno OM4 jest całkowicie wstecznie kompatybilne z włóknem OM3 i ma tę samą charakterystyczną kurtkę aqua. OM4 został opracowany specjalnie dla transmisji laserowej VSCEL i pozwala na odległości 10 Gig/s łącza do 550 m w porównaniu do 300 M z OM3. I jest w stanie uruchomić 40/100 GB do 150 metrów przy użyciu złącza MPO.

Włókno OM5

Światłowód OM5, znany również jako WBMMF (szerokopasmowe światłowód wielomodowy), jest najnowszym rodzajem światłowodu wielomodowego i jest wstecznie kompatybilny z OM4. Ma ten sam rozmiar rdzenia co OM2, OM3 i OM4. Kolor płaszcza z włókna OM5 został wybrany jako limonkowy. Został zaprojektowany i określony do obsługi co najmniej czterech kanałów WDM przy minimalnej prędkości 28 Gb/s na kanał w oknie 850-953 nm.


 

OM1 vs OM2 vs OM3 vs OM4 vs OM5: Jaka jest różnica?

Główna różnica między włóknami wielomodowymi opiera się na różnicy fizycznej. W związku z tym fizyczna różnica prowadzi do różnej szybkości transmisji danych i odległości.

Różnica fizyczna

Różnica fizyczna polega głównie na średnicy, kolorze płaszcza, źródle optycznym i przepustowości, co opisano w poniższej tabeli.

Typ kabla MMF Średnica Kolor płaszcza Pasmo
OM1 62,5/125 µm Pomarańczowy 200MHz*km
OM2 50/125µm Pomarańczowy 500MHz*km
OM3 50/125µm wodny 2000MHz*km
OM4 50/125µm wodny 4700 MHz*km
OM5 50/125µm Limonkowy 28000 MHz*km

Praktyczna różnica

Włókna wielomodowe są w stanie przesyłać różne odległości z różną szybkością transmisji danych. Możesz wybrać najbardziej odpowiedni w zależności od aktualnej aplikacji. Porównanie maksymalnej odległości światłowodu wielomodowego przy różnych szybkościach transmisji danych jest określone poniżej.

Kategoria FRP Szybki Ethernet 1GbE 10GbE 40GbE 100 GbE
OM1 2000m 275m² 33m / /
OM2 2000m 550m² 82m / /
OM3 2000m / 300m 100m 70m
OM4 2000m / 550m² 150m 150m
OM5 / / 550m² 150m 150m

Jakie są różnice między światłowodem jednomodowym a wielomodowym?

Różnica techniczna

Średnica rdzenia — Światłowód jednomodowy ma mały rdzeń o średnicy (8,3 do 10 mikronów), który umożliwia propagację tylko jednego modu światła. Kabel światłowodowy wielomodowy ma duży rdzeń o średnicy (50 do 100 mikronów), który umożliwia propagację wielu trybów światła.

Źródło światła — urządzenia wielomodowe zwykle wykorzystują diodę LED lub laser jako źródło światła. Podczas gdy urządzenia jednomodowe wykorzystują laser lub diodę laserową do wytwarzania światła wstrzykiwanego do kabla.

Praktyczna różnica

Odległość — Światło przemieszcza się na większą odległość w kablu jednomodowym niż w kablu wielomodowym. Tak więc światłowód wielomodowy nadaje się do zastosowań krótkodystansowych, umożliwiając transmisję na odległość do około 550 m przy 10 Git/s. Gdy odległość jest większa niż 550m, preferowane jest światłowód jednomodowy.

Cena — światłowód wielomodowy zwykle kosztuje mniej niż światłowód jednomodowy.

Przepustowość — przepustowość trybu jednomodowego jest wyższa niż wielomodowego aż do 100 000 GHz.


Typy złącz światłowodowych wielomodowych

W obiegu znajduje się wiele typów złączy światłowodowych wielomodowych, takich jak ST, SC, FC, LC, MU, E2000, MTRJ, SMA, DIN, a także MTP i MPO itp. Najczęściej używane typy złączy światłowodowych to ST, SC, FC i LC. Każdy ma swoje zalety, wady i możliwości. Więc jakie są różnice i co one oznaczają dla twojego wdrożenia? Ta tabela typowych złączy światłowodowych wielomodowych zawiera przegląd mocnych i słabych stron.

Złącze MMF Rozmiar okucia Typowa strata wtrąceniowa (dB) Funkcje aplikacji
SC φCeramika 2,5 mm 0,25-0,5 Standardowe, niezawodne, szybkie wdrażanie, dopasowanie do zgłoszenia
LC φCeramika 1,25 mm 0,25-0,5 Wysoka gęstość, opłacalne, złożone dopasowanie
FC φCeramika 2,5 mm 0,25-0,5 Wysoka precyzja, środowisko wibracyjne, dopasowanie w terenie
ST φCeramika 2,5 mm 0,25-0,5 Wojskowy, złożony fit

Jakie są zalety światłowodu wielomodowego?

Chociaż jednomodowy kabel krosowy jest korzystny pod względem przepustowości i zasięgu na większe odległości, światłowód wielomodowy z łatwością obsługuje większość odległości wymaganych dla sieci korporacyjnych i centrów danych przy znacznie niższych kosztach niż światłowód jednomodowy . Poza tym wielomodowy kabel światłowodowy nadal ma wiele istotnych zalet.

Platforma dla wielu użytkowników bez zakłóceń strat

Światłowód wielomodowy umożliwia jednoczesne przesyłanie wielu sygnałów na tej samej linii. Co najważniejsze, całkowita moc wewnątrz sygnałów nie powoduje prawie żadnych strat. Dzięki temu użytkownik sieci może jednocześnie wysłać więcej niż jeden pakiet w kablu, a wszystkie informacje zostaną dostarczone do miejsca docelowego bez żadnych zakłóceń i pozostaną niezmienione.

Obsługa wielu protokołów

Światłowód wielomodowy może obsługiwać wiele protokołów przesyłania danych, w tym protokoły Ethernet, Infiniband i Internet. Dlatego można wykorzystać kabel jako podstawę szeregu aplikacji o wysokiej wartości.

Opłacalne

Dzięki większemu rdzeniowi światłowodowemu i dobrym tolerancjom wyrównania, światłowód wielomodowy i komponenty są tańsze i łatwiejsze w obsłudze z innymi komponentami optycznymi, takimi jak złącze światłowodowe i adapter światłowodowy, a kable krosowe wielomodowe są tańsze w eksploatacji, instalacji i konserwacji niż światłowody jednomodowe kable. SKONTAKTUJ SIĘ  I OTRZYMAJ WSPARCIE, ORAZ INDYWIDUALNE WYCENY
DLA NAWET NAJBARDZIEJ NIEKONWENCJONALNYCH PROJEKTÓW
INSTALACJI SIECIOWYCH.Wniosek

Ze względu na dużą przepustowość i niezawodność światłowód wielomodowy jest zwykle używany do zastosowań szkieletowych w budynkach. Ogólnie rzecz biorąc, kabel mmf jest nadal najbardziej opłacalnym wyborem do zastosowań w przedsiębiorstwach i centrach danych o zasięgu do 500-600 metrów. Ale nie oznacza to, że możemy zastąpić światłowód jednomodowy kablem wielomodowym, ponieważ wybór patchcordu światłowodowego jednomodowego lub wielomodowego zależy od potrzebnych aplikacji, odległości transmisji do pokonania, a także całkowity dozwolony budżet.