"/> Kable miedziane - Fiberm
Kategorie
Producent
Leksykon
Światłowody 1475
Ceny promocyjne widoczne wyłącznie dla zalogowanych użytkowników
Kable miedziane

Kable miedziane

Czym są kable miedziane

Obecnie trudno wyobrazić sobie działanie jakichkolwiek sieci telekomunikacyjnych bądź elektrycznych bez zastosowania kabli miedzianych. Już to samo w sobie jest najlepszym dowodem na to, że kable miedziane są niezastąpione i doskonale sprawdzają się w wielu różnych branżach. Jeszcze do niedawna wykorzystywało się kable wykonane z aluminium. Aktualnie jednak te wykonane z miedzi całkowicie zawładnęły rynkiem. Dlaczego? Powodów jest bardzo dużo, ale jednym z nich i śmiało można powiedzieć, że głównym, jest fakt, że kable miedziane są po prostu znacznie bezpieczniejsze.

Kable instalacyjne – miedź jako materiał przewodzący

Tworząc kable instalacyjne, podstawą jest to, aby zdecydować się także na właściwy materiał przewodzący. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem okazuje się tutaj właśnie miedź, choć na rynku pojawia się coraz więcej opcji. Mimo to nadal większość firm decyduje się na wykorzystanie miedzi. W naszej ofercie znaleźć można skrętkę, która dostępna jest w dwóch wariantach, a mianowicie UTP oraz FTP. Warto wiedzieć kiedy sprawdzi się okablowanie lan z wykorzystaniem kabli UTP, a w jakich sytuacjach lepszym wyborem będzie FTP. Okablowanie strukturalne pozwala na tworzenie sieci komputerowych, a także na dołączanie telefonów oraz pozostałych urządzeń pracujących w sieci.

Przewody instalacyjne z miedzi – czym się różnią UTP i FTP

Skrętka UTP inaczej znana jako Unshielded Twisted Pair to cztery pary miedzianych przewodów zewnętrznych, które zamknięte są w zewnętrznym wsporniku izolacyjnym. Dzięki skręceniu każdej pary dookoła siebie można w pełni wyeliminować zakłócenia elektromagnetyczne. Do zastosowania w domu, jak najbardziej sprawdzi się skrętka nieekranowana UTP, a do instalacji bardziej zaawansowanych, lepiej będzie zdecydować się na skrętkę ekranową FTP. Kabel FTP różni się także tym, że jest on foliowany. Taka skrętka posiada  ekran foliowy wraz z uziemieniem i polecana jest głównie w skomplikowanych sieciach informatycznych, które mogą być narażone na zakłócenia elektromagnetyczne.

Przewody miedziane i ich rodzaje

Poza tym, że wyróżnić można kable zewnętrzne i wewnętrzne Przewody zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są na zewnątrz i posiada aż dwie warstwy ochronne, podczas gdy przewody wewnętrzne stosowane są głównie w pomieszczeniach i posiadają tylko jedną warstwę zabezpieczającą. Na tym jednak nie koniec, bo wyróżnia się również kable Cat 5, Cat 5E, Cat 6, Cat 6A, Cat 7, Cat 7A, które różnią się między sobą zwłaszcza częstotliwością, ale i odległością obsługi, ilością miedzi oraz skrętów.

 
z 3