Różnice między kable DAC i AOC
Data dodania wpisu:
2023-05-19

Kable DAC i kable AOC są szeroko stosowane w centrach danych w systemach okablowania sieci komputerowych o wysokiej wydajności ze względu na ich mniejsze opóźnienia, niższe zużycie energii i niższy koszt. Są dostępne w różnych konfiguracjach, aby sprostać różnym wymaganiom sieciowym. Oba rodzaje kabli są oferowane w szybkościach transmisji danych 10G SFP+, 25G SFP28, 40G QSFP+ i 100G QSFP28, z dodatkowymi opcjami dla wariantów breakout od 40G do 4x10G lub od 100G do 4x25G.

Podstawy i typy kabli DAC/AOC

Kabel bezpośredniego podłączania (DAC) składa się z miedzianego kabla typu twinax z złączami SFP+/SFP28/QSFP+/QSFP56/QSFP28 na obu końcach, umożliwiając bezpośrednie elektryczne połączenie z aktywnym sprzętem. Kable DAC można podzielić na dwa rodzaje: pasywne i aktywne. Zarówno pasywne, jak i aktywne kable DAC przesyłają sygnały elektryczne przez miedziany kabel. Pasywne kable DAC nie wymagają kondycjonowania sygnału, podczas gdy aktywne kable DAC mają wewnątrz transceiverów komponenty elektryczne wzmacniające sygnały.

Aktywne kable optyczne (AOC) składają się z wielomodowego kabla światłowodowego z złączami SFP na obu końcach. Wymagają zewnętrznego zasilania do konwersji sygnałów elektrycznych na optyczne i z powrotem na elektryczne. Kable AOC są najczęściej używane do łączenia przełączników, serwerów i pamięci masowej między różnymi szafami w centrach danych.

PRZEGLĄDAJ WSZYSTKIE NASZE PRODUKTY I ROZWIĄZANIA Z CENNIKIEM HURTOWYM. ZAREJESTRUJ SIĘ!

   DOŁĄCZ DO FIBERM   

Porównanie kabli DAC/AOC

Kable DAC są używane do łączenia przełączników, serwerów i pamięci masowej wewnątrz szaf, podczas gdy kable AOC są najczęściej używane do łączenia przełączników, serwerów i pamięci masowej między różnymi szafami w centrach danych. Ponadto, istnieją następujące różnice między kablami DAC i AOC:

Rodzaj kabla Zasięg Rodzaje kabli Pobór energii Promień gięcia Aplikacja Cena
Pasywny kabel DAC <7m Kabel miedziany Twinax <0,15w 24AWG=38mm Słup, Sąsiednie regały $
Aktywny kabel DAC 7-15m Kabel miedziany Twinax 0,5-1w 24AWG=38mm ToR, sąsiednie regały $$
Aktywny kabel optyczny Do 100m Światłowód > 1 tyg 3,0 mm ToR, EoR, MoR $$$

Pobór energii

Zwykle pobór mocy kabli AOC jest wyższy niż kabli DAC, który wynosi 1-2 W. Podczas gdy pobór mocy aktywnych kabli DAC jest mniejszy niż 1W, a pasywne prawie nie zużywają energii przy wartości niższej niż 0,15W ze względu na termiczną konstrukcję kabli miedzianych podłączanych bezpośrednio. W rezultacie wydatki operacyjne na zużycie energii zostaną zmniejszone po przyjęciu opcji DAC.

Odległość transmisji

Przyjmując technologię światłowodową, kabel AOC może przesyłać na większe odległości — do 100 m, podczas gdy limit długości łącza kablowego DAC wynosi 10 m (pasywny przetwornik cyfrowo-analogowy: 7 m; aktywny przetwornik cyfrowo-analogowy: 10 m). Podsumowując, rozwiązania okablowania DAC nadają się do transmisji krótkiego zasięgu, podczas gdy rozwiązania AOC są stosowane w przypadkach sieci dalekiego zasięgu.

Uwaga: maks. odległość sygnału, który może być przesłany kablem DAC, zmienia się w zależności od szybkości transmisji danych. Długość łącza będzie się zmniejszać wraz ze wzrostem szybkości transmisji danych, na przykład kable DAC 100G mogą przesyłać tylko do 5 metrów.

Koszt

Z grubsza mówiąc, DAC ma stosunkowo prostą strukturę wewnętrzną z mniejszą liczbą komponentów, a kable miedziane są znacznie tańsze niż kable światłowodowe. W przypadku wdrożenia w dużych centrach danych suma pieniędzy zostanie zaoszczędzona na dużych ilościach kabli DAC w porównaniu z opcjami AOC. DAC rzeczywiście zapewnia opłacalne rozwiązanie w porównaniu z AOC do zastosowań krótkiego zasięgu, ale w przypadku zastosowań dalekiego zasięgu rozsądnie jest mieć ogólną listę kosztów, porównując te dwie opcje.

Odporność na zakłócenia elektromagnetyczne

Zakłócenia elektromagnetyczne (EMI) odnoszą się do zakłóceń generowanych przez zewnętrzne źródło, które wpływają na obwód elektryczny. Jak wspomniano wcześniej, aktywny kabel optyczny zawiera włókna światłowodowe — rodzaj dielektryka, który nie może przewodzić prądu elektrycznego. Dlatego kable AOC są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, które można stosować w większości sytuacji. Jednak ze względu na właściwości miedzi związane z przesyłaniem sygnałów elektrycznych, kable miedziane podłączane bezpośrednio są podatne na wpływ zakłóceń elektromagnetycznych. Dlatego środowisko jest ważne, aby uniknąć niepożądanych odpowiedzi, degradacji lub całkowitej awarii systemu.

 

KUP DZIŚ I ODROCZ PŁATNOŚCI NAWET O 30 DNI 
SPRAWDŹ FINANSOWANIE W FIBERM!

   CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ