Sieć światłowodowa GPON cieszy się w Polsce coraz większym uznaniem. Głównie ze względu na to, że może zagwarantować szybkie i przede wszystkim bezpieczne połączenie z internetem. Sprawne jest również samo wdrążenie tej technologii. Obecnie szacuje się, że jest to rozwiązanie z ogromnym potencjałem i dlatego może być stosowane w różnych warunkach i sytuacjach. Warto sprawdzić, czym dokładnie jest sieć GPON i dlaczego jest lepsza od pozostałych rozwiązań.
Terminal GPON ma za zadanie łączyć optyczną sieć dystrybucji. Przy pomocy tylko jednego włókna połączyć można aż do 128 terminali z każdym interfejsem, co daje ogromne możliwości. Z tego powodu traktuje się to jak rozwiązanie przyszłości. Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań umożliwia operatorowi, budowanie stabilniejszych i przede wszystkim odpornych na uszkodzenia sieci „ostatniej mili”. Dzięki temu wprowadzić można dodatkowe zabezpieczenia i w 100% zadbać o bezpieczeństwo transmisji. Do najlepszych producentów terminali tego typu zalicza się Huawei, Zte, Halny i Dasan.
W rozwinięciu GPON oznacza Gigabajtową Pasywność Sieci Optycznej. Tylko w takim razie, co to oznacza w praktyce? Obecnie jest to najnowszy wariant pasywnej sieci optycznej PON, która do tej pory cieszyła się największą popularnością. Wiele jednak się już zmieniło i teraz to routery GPON odgrywają najważniejszą rolę. Mogą służyć one także do transmisji WIFI.
Przede wszystkim GPON jest o wiele wydajniejsze i pozwala osiągać lepsze wyniki. Na przykład aż do 2488 Mb/s w przypadku pomiaru od jednostki OLT do ONT oraz około 1244 Mb/s przy pomiarze wykonanym od ONT do OLT. Te sieci mogą zostać zamontowane w wielu różnych przypadkach. Chociażby jako światłowód do domu, mieszkania, całego budynku czy do biurowców i ich bezpośredniego sąsiedztwa. GPON jest uznawany za system całkiem pasywny, ponieważ, aby działał nie potrzeba żadnych kolejnych urządzeń. Aktywne muszą być jedynie gpon olt u operatora oraz gpon ont u użytkownika.
Sieć GPON zezwala na dostarczanie wielu połączeń przy wykorzystaniu tylko jednego kabla światłowodowego. Wystarczające jest na przykład szybkozłącze SC/APC lub SC/UPC. Który z nich wybrać w danym przypadku? Poleca się, aby przy światłowodowych systemach teletransmisyjnych o przepływnościach powyżej 600 Mb/s wybierać APC, a wtedy gdy najwyższą rolę odgrywa prostota i koszt, decydować się na UPC.
Operator w tym przypadku musi zadbać jedynie o odpowiednie zamontowanie splitera, tak aby sygnał mógł zostać rozdzielony pomiędzy wszystkich odbiorców. Jego działanie można przyrównać, chociażby do działania telewizji kablowej, która zainstalowana została w jednym bloku. Co więcej, poprzez router GPON dostarczać można nie tylko sam internet, ale i telewizję czy telefon. To bardzo funkcjonalne i przede wszystkim przyszłościowe rozwiązanie.