Zasilanie PoE: Działanie, zastosowanie, cechy, porównanie standardów
Data dodania wpisu:
2021-12-29

Czym jest zasilanie PoE?

PoE to idealna technologia do użytku domowego i korporacyjnego, umożliwiająca za pomocą jednego kabla dostarczanie zarówno połączenia danych, jak i zasilania elektrycznego do urządzeń takich jak kamery IP, punkty dostępu WIFI i terminale sieci optycznych. Jednak system okablowania PoE ma ograniczoną odległość, a także inne wady, takie jak dostępność zasilania i rozmieszczenie urządzeń.

Czym jest zasilanie PoE?


Jak działa PoE?

Sposób działania jest prosty. Kabel Ethernet spełniający standardy CATx składa się z czterech skręconych par kabli, a PoE przesyła zasilanie przez te pary do urządzeń obsługujących PoE. Pierwsze standardy PoE wykorzystują dwie skrętki do transmisji danych, podczas gdy pozostałe dwie pary służą do transmisji mocy. Dzięki nowym standardom PoE zarówno zasilanie, jak i dane są przesyłane przez wszystkie cztery skrętki.

Czym jest zasilanie PoE?


Co to jest standard PoE 802.3at?

Oryginalny standard IEEE 802.3af-2003 PoE zapewnia do 15,4 W mocy prądu stałego na każdym porcie. Zaktualizowany standard PoE IEEE 802.3at-2009, znany również jako PoE+ lub PoE plus, pozwala na uzyskanie do 30 W mocy dla urządzeń typu 2. To wystarczająca moc dla urządzeń takich jak telefony VoIP, bezprzewodowe punkty dostępowe i kamery bezpieczeństwa. Ale to nie wystarczy w przypadku technologii, takich jak płaskie ekrany, oświetlenie LED czy terminale POS w handlu detalicznym.


Standard PoE 802.3bt

Aby sprostać zapotrzebowaniu na wyższą moc, IEEE wydał nowy standard PoE pod koniec 2018 r., aby znacznie zwiększyć wydajność. IEEE 802.3bt pozwala na uzyskanie do 60 W do 100 W mocy u źródła, zapewniając zasilanie przez cztery pary przewodów (w porównaniu do możliwości poprzedniej technologii do zasilania tylko przez dwie pary). Ten wzrost mocy pozwala na wykorzystanie PoE dla większego zasięgu urządzeń i aplikacji. Dodatkową korzyścią jest to, że nowy standard zwiększy wydajność energetyczną, minimalizując straty mocy w kablu, potencjalnie zmniejszając straty mocy o połowę.

Nowy standard obejmie obsługę 2,5GBASE-T, 5GBASE-T i 10GBASE-T, podczas gdy istniejące standardy mają maksymalną prędkość 1 Gb/s. Ta nowa obsługa zapewni pośrednie prędkości przesyłania danych między istniejącymi standardami.


Typy i poziomy mocy PoE

Poprzednia technologia PoE obejmowała PoE Type 1, zwany również IEEE 802.3af, oraz PoE Type 2, lepiej znany jako 802.3at lub PoE+. Oba wykorzystują dwuparowe zasilanie Power over Ethernet, typ 1 z maksymalną mocą 15,4 W na port i typ 2 z maksymalną mocą 30 W na port.

Wraz z nowym standardem 802.3bt pojawiają się dwie nowe opcje: Typ 3 i Typ 4. Typ 3 jest również nazywany 4-parowym PoE, 4PPoE, PoE++ lub UPoE. Zapewnia moc 60 W na port i idealnie nadaje się do sprzętu do wideokonferencji, wieloradiowych bezprzewodowych punktów dostępowych, kamer PTZ i urządzeń do zarządzania budynkiem.

Typ 4 (inne oznaczenie to PoE o dużej mocy) oferuje najwyższą moc, potencjalnie do 100 W prądu stałego (71,3 W na każde urządzenie) i może obsługiwać płaskie ekrany i laptopy. Aby uzyskać bardziej szczegółowe specyfikacje dotyczące PoE typu 4 i innych typów, zapoznaj się z poniższą tabelą.

Własność 802.3af (802.3at Type 1) „PoE” 802.3at Type 2 „PoE+” 802.3bt Type 3 „4PPoE” 802.3bt Type 4 „4PPoE”
Moc dostępna na urządzeniu zasilanym (PD) 12,95 W 25,50 W 51 W 71 W
Maksymalna moc dostarczana przez
urządzenie zasilające (PSE)
15,40 W 30,0 W 60 W 100 W
Zakres napięcia na urządzeniu zasilającym (PSE) 44,0–57,0 V 50,0–57,0 V 50,0–57,0 V 52,0–57,0 V
Zakres napięcia na urządzeniu zasilanym (PD) 37,0–57,0 V 42,5–57,0 V 42,5–57,0 V 41,1–57,0 V
Prąd maksymalny Imax 350 mA 600 mA 600 mA na parę 960 mA na parę
Maksymalna rezystancja kabla 20 Ω (kategoria 3) 12.5 Ω (kategoria 5) 12.5 Ω 12.5 Ω
Zarządzanie mocą Trzy poziomy klas mocy negocjowane przez sygnaturę Cztery poziomy klas mocy negocjowane przez sygnaturę lub w krokach po 0,1 W przez LLDP Trzy poziomy klas mocy negocjowane przez sygnaturę lub w krokach po 0,1 W przez LLDP moc w krokach po 0,1 W negocjowana przez LLDP
Obniżenie maksymalnej temperatury roboczej wokół kabla brak 5 °C (9 °F) z jednym aktywnym trybem (dwie pary) 10 °C (20 °F) z ponad połową par przy Imax 10 °C (20 °F) z wymaganym planowaniem temperatury
Obsługiwane okablowanie kategorii 3 i kategorii 5 kategorii 5 kategorii 5 kategorii 5
Obsługiwane tryby A, B A, B A, B, 4-parowy 4-parowy

Zastosowania innych typów PoE

Przełączniki Ethernet PoE

Przełączniki Ethernet PoE mogą pełnić funkcję źródła zasilania oprócz swoich zwykłych funkcji. Wprowadzają zasilanie do kabla Ethernet, aby zasilać podłączone urządzenia obsługujące PoE, takie jak bezprzewodowe punkty dostępowe i kamery bezpieczeństwa. 

Rozgałęźniki PoE

Splittery PoE odbierają sygnał PoE z danymi i zasilaniem. Oddzielają dane i zasilanie na dwie różne linie, aby obsługiwać urządzenia bez PoE. 

Wzmacniacze PoE / Wzmacniacze PoE

Włącz rozszerzenie połączeń PoE poza limit 100 metrów, aby uzyskać dostęp do odległych urządzeń PoE, takich jak punkty dostępowe, kamery i telefony VoIP. 

Konwertery mediów PoE

Konwertery mediów PoE to idealny sposób na rozszerzenie sieci o światłowody lub kable miedziane, a także dostarczanie zasilania do zdalnych urządzeń PoE do łączy danych na duże odległości. Działają jako konwerter miedzi na światłowód i źródło zasilania w jednym urządzeniu


 

Jakie są zalety rozwiązania zasilania PoE?

  1. Upraszcza okablowanie i oszczędza koszty pracy

Kabel sieciowy przesyła jednocześnie dane i zasilanie. PoE oszczędza czas i pieniądze, eliminując potrzebę drogiego zasilania i czasu potrzebnego na instalację zasilacza.

  1. Bezpieczny i wygodny

Zasilacz PoE dostarcza zasilanie tylko do urządzeń, które wymagają zasilania. Dopiero po podłączeniu urządzenia, które ma być zasilane, kabel Ethernet będzie miał napięcie, eliminując tym samym ryzyko wycieku na linii. Użytkownicy mogą bezpiecznie łączyć starsze urządzenia PoE w sieci, które mogą współistnieć z istniejącymi kablami Ethernet.

  1. Łatwe zarządzanie zdalnie

Podobnie jak transmisja danych, PoE może monitorować i sterować urządzeniem za pomocą protokołu Simple Network Management Protocol (SNMP). Ta funkcja zapewnia takie funkcje, jak zdalne ponowne uruchamianie.


PRZEGLĄDAJ WSZYSTKIE NASZE PRODUKTY I ROZWIĄZANIA Z CENNIKIEM HURTOWYM. ZAREJESTRUJ SIĘ!

   DOŁĄCZ DO FIBERM   

PoE- ważna część systemu sieci komputerowych

Na całym świecie sieci przechodzą ogromną transformację, której towarzyszy rosnąca wszechstronność i złożoność. Urządzenia kiedyś uważane za peryferyjne, takie jak bezprzewodowe punkty dostępowe, sieciowe kamery bezpieczeństwa i Voice-over-IP (VoIP), są obecnie ważną częścią systemu sieciowego. W tej sytuacji infrastruktura okablowania do obsługi i zasilania dodawanych urządzeń staje się trudniejsza. Na szczęście teraz mamy technologię Power over Ethernet, aby zaspokoić zapotrzebowanie, które już stało się kluczową strategią zasilania, umożliwiającą menedżerom sieci, instalatorom i integratorom korzystanie z okablowania strukturalnego w celu dostarczania zarówno zasilania, jak i danych do wielu urządzeń sieciowych.

Twoja infrastruktura, nasze innowacje – skontaktuj się i otrzymaj rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.