Kategorie
Producent
Leksykon
Optická Sítě 1374
Ceny akční jsou viditelné pouze pro přihlášené uživatele.
GPON ONT i ONU

GPON síť – co to je Optická síť GPON se v České republice těší stále většímu uznání. Hlavně proto, že může zaručit rychlé a především bezpečné připojení k internetu. Efektivní je také samotné zavedení této technologie. V současnosti se odhaduje, že jde o řešení s obrovským potenciálem, a proto může být používáno v různých podmínkách a situacích. Stojí za to zjistit, co přesně je síť GPON a proč je lepší než ostatní řešení.

Co je GPON terminál Úkolem GPON terminálu je spojit optickou distribuční síť. Pomocí jednoho vlákna lze připojit až 128 terminálů ke každému rozhraní, což nabízí obrovské možnosti. Z tohoto důvodu se na to nahlíží jako na řešení budoucnosti. Použití nejmodernějších technologií umožňuje operátorovi budovat stabilnější a především odolnější sítě „poslední míle“. Díky tomu lze zavést další zabezpečení a 100% zajistit bezpečnost přenosu. Mezi nejlepší výrobce takovýchto terminálů patří Huawei, ZTE, Halny a Dasan.

GPON routery a vše, co stojí za to vědět GPON v rozšíření znamená Gigabitová Pasivní Optická Síť. Co to ale znamená v praxi? V současnosti jde o nejnovější variantu pasivní optické sítě PON, která byla dosud nejpopulárnější. Mnoho se však změnilo a nyní hrají klíčovou roli GPON routery. Mohou také sloužit pro přenos WIFI.

Především je GPON mnohem výkonnější a umožňuje dosahovat lepších výsledků. Například až 2488 Mb/s v případě měření od jednotky OLT k ONT a přibližně 1244 Mb/s při měření od ONT k OLT. Tyto sítě mohou být instalovány v mnoha různých případech, například jako optické připojení pro domy, byty, celé budovy nebo kancelářské budovy a jejich bezprostřední okolí. GPON je považován za zcela pasivní systém, protože k jeho fungování nejsou potřeba žádná další zařízení. Aktivní musí být pouze GPON OLT u operátora a GPON ONT u uživatele.

Budoucnost moderních sítí GPON GPON síť umožňuje poskytování mnoha připojení pomocí jednoho optického kabelu. Stačí například rychlospojka SC/APC nebo SC/UPC. Kterou z nich vybrat v daném případě? Doporučuje se, aby u optických telekomunikačních systémů s přenosovými rychlostmi nad 600 Mb/s byla použita APC, a když hraje hlavní roli jednoduchost a cena, rozhodnout se pro UPC.

Operátor v tomto případě musí zajistit pouze správnou instalaci rozbočovače, aby mohl být signál rozdělen mezi všechny odběratele. Jeho fungování lze přirovnat například k fungování kabelové televize, která byla nainstalována v jednom bloku. Navíc přes GPON router lze poskytovat nejen internet, ale i televizi nebo telefon. Je to velmi funkční a především perspektivní řešení.