Splitter światłowodowy: Jak działa, zastosowanie, cechy
Data dodania wpisu:
2021-12-29

Czym jest splitter światłowodowy i jak działa?

Co to jest splitter światłowodowy?

Splittery światłowodowe odgrywają coraz większą rolę w wielu dzisiejszych topologiach sieci optycznych. Zapewniają one możliwości, które pomagają użytkownikom zmaksymalizować funkcjonalność optycznych obwodów sieciowych od systemów FTTx do tradycyjnych sieci optycznych. I zazwyczaj umieszcza się je w centrali lub w jednym z punktów dystrybucji (na zewnątrz lub wewnątrz).


Jak działa splitter?

Wszędzie tam, gdzie wiązka światła przesyłana w sieci musi zostać podzielona na dwie lub więcej wiązek światła, stosuje się rozgałęźniki światłowodowe.

Gdy sygnał świetlny jest przesyłany w światłowodzie jednomodowym, energia świetlna nie może całkowicie skoncentrować się w rdzeniu światłowodu. Niewielka ilość energii zostanie rozprowadzona przez płaszcz włókna. Jeżeli dwa włókna znajdują się wystarczająco blisko siebie, światło przechodzące w włóknie światłowodowym może przedostać się do innego światłowodu. Dlatego technikę realokacji sygnału optycznego można osiągnąć w wielu włóknach. I tak powstaje rozgałęźnik światłowodowy.

Jak działa splitter

Splitter nie generuje mocy ani nie wymaga zasilania. Jest więc urządzeniem pasywnym. Ponadto splitter nie zawiera żadnych elementów elektronicznych. To proste urządzenie. Rozdzielacz światłowodowy jest również znany jako rozdzielacz wiązki.


Rodzaje splitterów

Splitter PLC to zaawansowana technologia, która oferuje lepsze rozwiązanie dla aplikacji, w których wymagane są większe konfiguracje splitów. Aby to osiągnąć, falowody są wytwarzane przy użyciu litografii na podłożu ze szkła krzemionkowego, co pozwala na kierowanie określonych procentów światła. W rezultacie splittery PLC oferują bardzo dokładne i równomierne podziały z minimalną stratą w wydajnym opakowaniu.

Rozdzielacz PLC dzieli padającą wiązkę światła (wejściowy sygnał świetlny) na dwie lub więcej wiązek światła (wyjściowy sygnał świetlny) za pomocą optycznego układu rozdzielającego.

Splitter PLC jest wykonany przy użyciu technik podobnych do produkcji półprzewodników, a te splittery optyczne są bardzo kompaktowe, wydajne i niezawodne.

 

ZALETY: WADY:
  • Nadaje się do wielu długości fal roboczych (1260nm - 1650nm).
  • Równe proporcje splitterów
  • Kompaktowa konfiguracja, mniejszy rozmiar
  • Dobra stabilność we wszystkich przełożeniach.
  • Wysoka jakość, niska awaryjność.
  • Skomplikowany proces produkcji.
  • Kosztowniejszy niż splitter FBT w mniejszych proporcjach.

Splitter FBT oparty jest na tradycyjnej technologii zgrzewania kilku włókien ze sobą od strony włókna. Włókna są wyrównywane przez ogrzewanie do określonej lokalizacji i długości. Ponieważ stopione włókna są bardzo kruche, są chronione szklaną rurką wykonaną z żywicy epoksydowej i proszku krzemionkowego. Następnie rurka ze stali nierdzewnej pokrywa wewnętrzną szklaną rurkę i jest uszczelniona silikonem. Ponieważ technologia wciąż się rozwija, jakość rozdzielacza FBT jest bardzo dobra i może być stosowana w opłacalny sposób. Poniższa tabela przedstawia zalety i wady rozdzielacza FBT.

ZALETY: WADY:
  • Splitter FBT wykonany jest z materiałów, które są łatwo dostępne i niedrogie, dzięki czemu jest tańszy.
  • Współczynniki rozdzielacza można dostosować
  • Ograniczony do roboczej długości fali (850nm, 1310nm i 1550nm).
  • Maksymalne tłumienie wtrąceniowe będzie się różnić w zależności od splitu
  • Ponieważ nie można zapewnić dokładnie równego stosunku, może to mieć wpływ na odległość transmisji.
  • Straty zależne od wysokiej temperatury (TDL).
  • Podatny na awarię z powodu ekstremalnych temperatur lub niewłaściwej obsługi.

 

Splitter FBT jest zwykle używany w sieciach wymagających konfiguracji splittera mniejszej niż 4 splity. Im większy podział, tym większa awaryjność. Gdy współczynnik podziału jest większy niż 1:8, wystąpi więcej błędów i spowoduje wyższy wskaźnik awaryjności. Zatem rozdzielacz FBT jest bardziej ograniczony do liczby podziałów w jednym złączu. Ale awaryjność rozdzielacza PLC jest znacznie mniejsza.


Najpopularniejsze złącza splitterów

Złącze standardowe (SC)

Proste, wytrzymałe i niedrogie złącza SC wykorzystują ceramiczną nasadkę, aby zapewnić dokładne wyrównanie SMF. Złącze SC jest wyposażone w zaczep blokujący, który umożliwia operację wciskania/odciągania.

Złącze rdzenia ferrulkowego (FC)

Chociaż złącze FC było do niedawna szeroko stosowane w sieciach światłowodowych, jego wykorzystanie szybko maleje. Złącze to wykorzystuje gwintowany pojemnik i wycięcie umożliwiające lokalizację położenia, aby uzyskać dokładne umiejscowienie SMF w stosunku do odbiornika i źródła optycznego. Po zainstalowaniu złącza jego pozycja jest utrzymywana z całkowitą precyzją.

Bez złącz

Splitter nie posiada złącz, co umożliwia przyspawanie złącz


Splitter asymetryczny

Rozgałęźnik mocy 1×2 z asymetrycznym rozdziałem mocy wyjściowej odgrywa główną rolę w realizacji idei utworzenia w niniejszej pracy kaskadowego rozdzielacza mocy 1×3. Idealnie stosunek rozkładu mocy wyjściowej dla rozdzielacza mocy asymetrii 1×2 powinien wynosić 1/3 i 2/3 całkowitej mocy wyjściowej. Na przykład P1 wynosi 33,3%, a P2 to 66,6%. W ten sposób można podłączyć symetryczny rozdzielacz mocy 1 × 2 (rozdzielacz z równym (50%) rozkładem mocy wyjściowej) do 66,6% gałęzi wyjściowej, aby uzyskać kaskadowy rozdzielacz mocy 1 × 3 z równym rozdziałem mocy wyjściowej 33,3% na każdy gałąź wyjściowa.


PRZEGLĄDAJ WSZYSTKIE NASZE PRODUKTY I ROZWIĄZANIA Z CENNIKIEM HURTOWYM. ZAREJESTRUJ SIĘ!

   DOŁĄCZ DO FIBERM   

Splitter symetryczny

Rozdzielacz optyczny jest istotnym elementem fotonicznych układów scalonych (PIC) służącym do kierowania i dzielenia sygnału optycznego na różne bloki funkcjonalne. Najprostszy rozdzielacz mocy 1 × 2 PhC oparty na płycie (rozdzielacz Y) był szeroko badany przez wielu badaczy przy użyciu takich metod, jak sprzęgacz kierunkowy i MMI . Ponadto podział sygnału można również uzyskać przez odpowiednią modyfikację lub dostrojenie struktury w obszarze podziału (obszar połączenia). Dzięki dodaniu dwóch otworów powietrznych o stopniowo zwiększającym się rozmiarze w obszarze rozszczepienia uzyskuje się 40% transmisji mocy dla każdej gałęzi z symulacji 2D . Ponadto bezstratny rozkład mocy wyjściowej wykazano poprzez zmianę wymiarów otworów powietrznych otaczających obszar rozszczepienia . Ostatnio metoda optymalizacji topologii jest wykorzystywana do modyfikacji rozkładu strukturalnego w rejonie podziału w celu uzyskania 46,7% przesyłu mocy wyjściowej dla każdej gałęzi wyjściowej .W tej sekcji projektujemy symetryczny rozdzielacz mocy wyjściowej 1 × 2, wprowadzając elastyczną wadę strukturalną w obszarze podziału w celu równomiernego podziału sygnału wejściowego.

Twoja infrastruktura, nasze innowacje – skontaktuj się i otrzymaj rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.