Rodzaje spawarek światłowodowych
Data dodania wpisu:
2021-12-29 13:54:08

Rodzaje spawarek światłowodowych – jaką wybrać?

Spawanie światłowodów to jedna z najbardziej podstawowych czynności w procesie budowania sieci światłowodowej. Choć niegdyś stosowano w tym celu spawy mechaniczne, dziś najczęściej wykorzystywanym do tego celu urządzeniem są specjalistyczne spawarki światłowodowe przystosowane do łączenia tego typu włókien w sposób szybki, precyzyjny i niezwykle trwały.

Współczesne spawarki światłowodowe są urządzeniami, które służą do łączenia włókien kabla światłowodowego za pomocą zgrzania specjalnie przygotowanych końcówek w łuku elektrycznym. Na rynku istnieje kilka rodzajów tego sprzętu. Co wyróżnia każdy z nich?


 

Przeglądając specyfikacje urządzenia można zauważyć długą listę parametrów takich jak: czas wygrzewania, czas spawania, warunki pracy urządzenia czy ilość spawów możliwych do zapisania w pamięci. Instalatorzy z dużym doświadczeniem wiedzą, że nie są to najważniejsze cechy dostępnych na rynku spawarek, ale co z resztą która dopiero rozpoczyna swoją karierę w pracy ze światłowodami? Osaczeni przez rosnącą ilość sprzętu do budowania sieci oferowaną przez dystrybutorów, muszą wybrać takie, które idealnie dopasują się do ich potrzeb oraz portfela - polegając na fachowej wiedzy handlowców.

 

Jednym z kluczowych parametrów na który powinniśmy zwracać uwagę jest typ centrowania włókien światłowodowych w spawarce. Wpływa on na cenę urządzenia i wielkość tłumienia w połączonych światłowodach.

 

Obecnie na rynku możemy znaleźć urządzenia, które oferują trzy typy centrowania:

 

  • Centrowanie do płaszcza (Fixed V-groove System)
  • Centrowanie do rdzenia (Core Alignment System)
  • Centrowanie aktywne (Active V-groove System)

Spawanie do płaszcza włókna

Jako pierwszy rodzaj wymienimy urządzenia pozycjonujące do płaszcza włókna, będące jedną z bardziej ekonomicznych opcji umożliwiającą wzajemne dopasowanie włókien na podstawie ich płaszczy, których średnica wynosi standardowo 125 μm. W teorii problemem dla tego typu spawarek są włókna gorszej jakości, których rdzeń nie jest ułożony centrycznie względem płaszcza – połączenia tego typu będą charakteryzowały się nieco wyższym tłumieniem.
 
 

Centrujące aktywne

Główna różnica w tej technologii, porównując spawarki centrujące typowo do płaszcza polega na tym, że urządzenie posiada dodatkowe dwa silniki, które poruszają v-rowkami tak aby zwiększyć precyzję w procesie centrowania włókien. Powoduje to znaczne zmniejszenie tłumienia spawu (w porównaniu ze spawarkami centrującymi do płaszcza), nawet w przypadku użycia włókien innego typu od różnych producentów. 

Nie jest to oczywiście typowe centrowanie do rdzenia, aczkolwiek spawarki tego typu idealnie sprawdzają się podczas budowania sieci FTTH, gdzie nacisk na tłumienie spawów w „ostatniej mili” nie jest już taki wielki

.


Spawarka centrująca do rdzenia

Dzięki zastosowaniu sześciu silników, narzędzie jest w stanie idealnie wycentrować oba włókna światłowodowe. Dodatkowe dwa silniki odpowiedzialne są za pracę kamer, które wykonują precyzyjne przybliżenie. Następnie obraz z kamer poddawany jest analizie, dzięki której następuje automatyczny dobór parametrów spawu dla włókien umieszczonych w spawarce.

Użycie różnych metod centrujących pozwala uzyskać bardzo niskie wartości tłumienia spawów, a szybkość analizy obrazu sprawia, że proces spawania za pomocą tej spawarki światłowodowej trwa tylko 7 sekund. SKONTAKTUJ SIĘ  I OTRZYMAJ WSPARCIE, ORAZ INDYWIDUALNE WYCENY
DLA NAWET NAJBARDZIEJ NIEKONWENCJONALNYCH PROJEKTÓW
INSTALACJI SIECIOWYCH.Podsumowanie

Nawet najlepsza spawarka światłowodowa dostępna na rynku, nie jest w stanie wykonać spawów o wysokiej jakości, jeśli włókno zostało źle przygotowane do procesu spawania. W codziennej pracy wpływ na parametry spawów mają również warunki atmosferyczne, wykorzystywane narzędzia, przygotowanie włókna oraz doświadczenie pracownika.