Jedno- i dwuwłóknowe wkładki światłowodowe
Data dodania wpisu:
2021-12-29 12:48:18

Różnica między pojedynczymi i podwójnymi wkładkami światłowodowym


Wkładka z jednym włóknem optycznym

W tym urządzeniu transmisja i odbiór danych odbywa się na jednym włóknie. Jest więc dwukierunkowy i często nazywany BIDI. Technicznie wymaga tylko połowy rzeczywistej długości światłowodu. Wkładki z pojedynczym włóknem działają jak urządzenia do konwersji fotoelektrycznej, a także wykorzystują technologię WDM. WDM integruje i dzieli dane zgodnie z długością fali światła. Zakres długości fal waha się od 1300 do 1600 nm. Są one bardziej stabilne pod względem siły sygnału. Dobrą stroną jest to, że tego typu wkładka może być używany w odległych miejscach, gdzie dostępność światłowodów jest niewielka.

Gdzie używane są moduły BiDi?

 

Moduły BiDi są zwykle wdrażane w aplikacjach, takich jak wdrażanie sieci dostępowych PON, połączenia P2P (punkt-punkt), cyfrowe wideo i aplikacje telewizji przemysłowej (CCTV). Mogą być instalowane na serwerach, przełącznikach, routerach, OADM w celu zapewnienia szybkich i stabilnych systemów transmisji optycznej oraz w Metropolitan Area Networks (MAN). Ponadto transceivery 25/50G BiDi są mile widziane przez sieci 5G, ponieważ mogą oszczędzać zasoby światłowodowe i obsługiwać wysoką przepustowość, bardzo niskie opóźnienia i wysoką niezawodność transmisji danych.

Zalety BiDi

Ta jednowłóknowa transmisja BiDi stopniowo staje się popularnym i opłacalnym rozwiązaniem dla dzisiejszych centrów danych i infrastruktury IT ze względu na swoje bezkonkurencyjne zalety:

  • Podwójna przepustowość sieci – Jedną z zalet BiDi jest to, że pozwala w pełni wykorzystać wszystkie pasma światłowodów, a zatem może podwoić przepustowość sieci. Dzieje się tak dlatego, że jedna nić służy do przenoszenia informacji w obu kierunkach, na przykład, jeśli masz kabel sześciożyłowy, możesz użyć wszystkich sześciu statywów, a nie trzech dla jednego kierunku i trzech dla drugiego.

  • Niezawodność – Kolejną korzyścią jest zwiększona niezawodność, rozwiązania jednożyłowe są mniej podatne na błędy połączeń ze względu na mniejszą liczbę połączeń i punktów końcowych.

  • Koszt – dzięki zmniejszeniu liczby pasm światłowodowych o połowę, liczbę kabli krosowych i portów paneli krosowych można odpowiednio zmniejszyć, a także zmniejszyć ilość miejsca na tacce przeznaczonej na zarządzanie światłowodami.


Wkładka z podwójnym włóknem optycznym

Jest to najczęściej używany typ z nich. Dwuwłóknowe transceivery optyczne wykorzystują tę samą długość fali na dwóch pasmach światłowodowych. Posiada dwa różne kanały lub porty do transmisji i odbioru danych. Spośród tych kanałów TX jest używany do transmisji, a RX do odbioru. Podstawowa funkcja konwersji sygnałów elektrycznych na sygnały świetlne pozostaje taka sama, choć w inny sposób.

Zalety modułu podwójnego światłowodu

Moduły obu końców nie muszą być używane w parach, można podłączyć dowolne.

Jest tańszy niż moduł optyczny BIDI . Ale potrzebuje dwóch włókien, można wybrać moduł z dwoma włóknami, jeśli zasoby światłowodu są wystarczające.

Wspólna długość fali podwójnego modułu światłowodowego:

SFP : 850nm; 1310nm; 1550nm 

10G SFP+ : 850nm; 1310nm; 1550nm


 SKONTAKTUJ SIĘ  I OTRZYMAJ WSPARCIE, ORAZ INDYWIDUALNE WYCENY
DLA NAWET NAJBARDZIEJ NIEKONWENCJONALNYCH PROJEKTÓW
INSTALACJI SIECIOWYCH.