Jakie są różnice między SFP, SFP+, SFP28, QSFP+ I QSFP28?
Data dodania wpisu:
2021-12-29 13:35:22

 

Wraz z popularyzacją VR / AR, centrów danych, urządzeń mobilnych i CDN, w przyszłości będzie rosło zapotrzebowanie na przepustowość sieci. LudzieZapotrzebowanie na przepustowość sieci obecnie rośnie geometrycznie, a wraz z nim następuje ogromny wzrost przepustowości portów Ethernet o dużej przepustowości, wymaganych przez bardzo duże centra danych i dostawców chmury, takich jak 100GbE, 200GbE, 400GbE, a nawet przyszłe 800GbE. Te porty Ethernet o dużej przepustowości i pojemności pomagają sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na ruch danych w centrum danych ze wschodu na zachód. W tej chwili do transmisji danych potrzebny jest przełącznik sieciowy i inne urządzenia sieciowe (takie jak serwery lub konwertery mediów). , Powstały wymienialne na gorąco moduły interfejsu sieciowego. SFP, SFP +, SFP28, QSFP + i QSFP28 to różne typy optycznych nadajników-odbiorników, a w obliczu tych różnych typów modułów, takich jak SFP vs SFP +, SFP28 vs SFP, QSFP vs QSFP28, jaka jest różnica między nimi? Często możesz usłyszeć pytanie: Czy QSFP28 jest kompatybilny z QSFP +? Czy mogę używać urządzenia nadawczo-odbiorczego SFP28 na porcie SFP +? W tym artykule przedstawimy te różne typy modułów i udzielimy odpowiedzi na te pytania

.


SFP

SFP+ (small form-factor pluggable plus) to ulepszona wersja SFP. Obsługuje 8 Gbit/s Fibre Channel, 10 Gigabit Ethernet i standard optycznej sieci transportowej OTU2. SFP+ wprowadza również bezpośrednie podłączenie do łączenia dwóch portów SFP+ bez dodatkowych  transceiverów światłowodowych , w tym DAC (kabel z bezpośrednim przyłączaniem) i AOC (aktywny kabel optyczny), które są całkiem genialnym rozwiązaniem dla bezpośredniego połączenia na krótkie odległości między dwoma sąsiednimi przełącznikami sieciowymi.

SFP28

SFP28 (small form-factor pluggable 28) to ulepszona wersja SFP+. SFP28 ma ten sam wspólny współczynnik kształtu co SFP+, ale obsługuje 25 Gb/s na jednej linii. SFP28 zapewnia nowy sposób na modernizację sieci: 10G-25G-40G-100G, które jest energooszczędnym rozwiązaniem spełniającym rosnące wymagania sieci centrów danych nowej generacji.

QSFP+

QSFP+ to ewolucja QSFP (wtykowy quad small form-factor). QSFP może przenosić 4 kanały jednocześnie, a każdy kanał może obsługiwać szybkość transmisji danych 1 Gbit/s - stąd nazwa Quad SFP. W przeciwieństwie do QSFP, QSFP+ obsługuje 4 kanały 10 Gbit/s. A 4 kanały można połączyć w jedno łącze 40 Gigabit Ethernet. Urządzenie nadawczo-odbiorcze QSFP+ może zastąpić 4 standardowe urządzenia nadawczo-odbiorcze SFP+, co skutkuje większą gęstością portów i ogólnymi oszczędnościami kosztów systemu w porównaniu z tradycyjnymi produktami SFP+.

QSFP28

QSFP28 (czterech małych rozmiarów wtykowych 28) jest przeznaczony do zastosowań 100G. Oferuje cztery kanały szybkich sygnałów różnicowych z szybkością transmisji danych od 25 Gb/s do potencjalnie 40 Gb/s, a także spełnia wymagania 100 Gb/s Ethernet (4 x 25 Gb/s) i 100 Gb/s 4X InfiniBand Enhanced Data Rate (EDR). Zwróć uwagę, że QSFP28 może wykonać połączenie 4x25G i 2x50G lub 1x100G w zależności od używanego typu transceivera.


Porównania w SFP vs SFP+ vs SFP28 vs QSFP+ vs QSFP28

Po ustaleniu, czym są SFP/SFP+/SFP28/QSFP+/QSFP28, poniższa część zawiera szczegółowe porównania SFP vs SFP+, SFP28 vs SFP+, QSFP vs QSFP28 i SFP28 vs QSFP28.


SFP vs SFP+: ten sam rozmiar, różna prędkość i kompatybilność

Transceivery SFP i SFP+ są praktycznie identyczne pod względem wielkości i wyglądu. Pozwala to producentowi sprzętu na ponowne wykorzystanie istniejących fizycznych projektów SFP dla przełączników sieciowych z portami SFP+. Jeśli chodzi o różnicę, oczywistą jest to, że obsługują różne prędkości transmisji, SFP wynosi do 4 Gbit/s, a SFP+ to 10 Gbit/s. Poza tym są zgodne z różnymi specyfikacjami. SFP jest oparty na protokole SFF-8472, a SFP+ jest zgodny z SFF-8431 i SFF-8432. A jeśli chodzi o kompatybilność SFP vs SFP+, porty SFP+ często akceptują optykę SFP, ale przy prędkości zmniejszonej do 1 Gbit/s. Transceiver SFP+ nie może być podłączony do portu SFP, w przeciwnym razie produkt lub port mogą ulec uszkodzeniu.


SFP28 a SFP+: Czy mogę używać transceivera SFP28 w portach SFP+?

Odpowiedź brzmi zdecydowanie tak. Z powyższego jasno wynika, że SFP28 jest aktualizowaną wersją SFP+, która została zaktualizowana do obsługi 25 Gbit/s na linię. Używają tego samego współczynnika kształtu, a wyprowadzenia złączy SFP28 i SFP+ są kompatybilne. Tak więc SFP28 będzie działać z optyką SFP+, ale ze zmniejszoną prędkością 10 Gbit/s. Moduł SFP+ będzie działał dobrze z portem SFP28 na przełączniku sieciowym, jeśli port można skonfigurować do transmisji 10G, w przeciwnym razie moduły SFP+ nie będą działać. Jeśli chodzi o kabel miedziany, kabel miedziany SFP28 ma znacznie większą przepustowość i mniejsze straty w porównaniu z wersją SFP+.


SFP28 vs QSFP28: Pracuj na różnych zasadach

Chociaż w ich nazwach jest liczba „28”, transceiver SFP28 i QSFP28 faktycznie przyjmują różne rozmiary i zasady działania. SFP28 obsługuje tylko jeden kanał o przepustowości 25 Gbit/s, podczas gdy QSFP28 obsługuje 4 oddzielne linie, a każdy ma prędkość 25 Gbit/s. Oba mogą być używane w sieciach 100G, ale SFP28 jest stosowany w postaci kabli breakout QSFP28 do SFP28. Poniżej przedstawiono bezpośrednie połączenie dla 100G QSFP28 z 4x SFP28 DAC. SKONTAKTUJ SIĘ  I OTRZYMAJ WSPARCIE, ORAZ INDYWIDUALNE WYCENY
DLA NAWET NAJBARDZIEJ NIEKONWENCJONALNYCH PROJEKTÓW
INSTALACJI SIECIOWYCH.Wniosek

SFP vs SFP+, SFP28 vs SFP+ i QSFP+ vs QSFP28, wszystkie ich różnice w różnych typach transceiverów zostały wyraźnie określone w tym artykule. Chociaż niektóre z nich mają ten sam projekt, są zaprojektowane dla różnych szybkości transmisji danych. Z porównań jasno wynika, że główną siłą napędową ewolucji optycznych transceiverów jest potrzeba osiągnięcia wyższych przepustowości przy mniejszym współczynniku kształtu. Na przykład QSFP28 zapewnia większą przepustowość niż QSFP+ w tym samym formacie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pakiecie transceivera, zapoznaj się z artykułem Dlaczego nadajnik-odbiornik 100G Data Center preferuje opakowanie COB.