Dlaczego warto certyfikować okablowanie strukturalne?
Data dodania wpisu:
2021-12-29 13:38:30

Certyfikacja okablowania strukturalnego

W nowoczesnym środowisku korporacyjnym niezawodna infrastruktura sieciowa jest bezpośrednio odpowiedzialna za produktywność, wydajność usług i rozbudowane usługi. Poważnym błędem byłoby wstrzymanie testowania fundamentów każdej sieci: jej okablowania miedzianego i światłowodowego.

Najdokładniejszym testem okablowania sieciowego jest certyfikacja. Certyfikacja potwierdza, że system okablowania spełnia rygorystyczne normy dotyczące wydajności i jakości instalacji. Certyfikacja kabli wymaga przeszkolonych techników i specjalistycznego sprzętu testowego.

Wiadomo, że okablowanie powoduje aż połowę wszystkich awarii sieci. Certyfikując sieć kablową, można ograniczyć awarie. Oto pięć korzyści finansowych płynących z certyfikacji okablowania.


1. CERTYFIKACJA KABLI JEST TAŃSZA NIŻ NAPRAWA

Certyfikacja okablowania miedzianego i światłowodowego zapobiega problemom. Certyfikacja jest ubezpieczeniem od przyszłych problemów. Bez certyfikacji okablowania naprawy muszą być wykonywane w działającej sieci lub, co gorsza, w sieci, w której nastąpiła awaria.

Przestój sieci pociąga za sobą bolesną cenę w postaci utraconych przychodów, utraty produktywności, pogorszonej obsługi klienta i niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej. Koszty przestoju w dużych firmach sięgają nawet do kilkuset tysięcy złotych.

Istnieje wiele przyczyn przestojów. Badania wskazują na błędy ludzkie i niepowodzenie instalacji w 80% przypadków. 

Porównaj to z kosztem certyfikacji. Sieć z 600 liniami miedzianymi Cat 6 przechodzi testy certyfikacyjne. Realistycznym założeniem jest to, że 5% łączy nie przechodzi wstępnego testu i musi zostać naprawione i ponownie przetestowane. Korzystając z urządzenia do certyfikacji okablowania , cały proces certyfikacji okablowania zajmie około 11 roboczogodzin. 


2.GWARANCJE NA PRODUKTY SĄ OGRANICZONE

Właściciel sieci może ulec pokusie, by rzucić kostką w trudnych czasach i wykorzystać gwarancję producenta jako koc bezpieczeństwa. Takie podejście jest zrozumiałe, ponieważ większość producentów kabli i złączy oferuje doskonałe gwarancje i stoi za swoimi produktami. Producenci ci nie mogą jednak zagwarantować ostatecznej instalacji.

Jakość instalacji kablowej leży głównie w rękach instalatorów. Jeśli jakość wykonania instalacji jest słaba, nawet doskonałe produkty zawodzą. Awarie i związane z nimi trudności nie są objęte gwarancją na sprzęt, więc właściciel sieci i instalator muszą negocjować środki zaradcze.

Jedynym sposobem na zapewnienie, że jakość instalatora spełnia standardy, są testy certyfikacyjne. Jedynym sposobem zagwarantowania przestrzegania najlepszych praktyk są testy certyfikacyjne. Certyfikacja zapewnia właścicielowi sieci ochronę przed nieprzewidzianymi kosztami. Kiedy wieją wiatry ekonomiczne, ochrona jest mile widziana.


3. OKABLOWANIE NIECERTYFIKOWANE = STRATY FINANSOWE 

To fakt: najemcy budynków odchodzą. Kiedy nowy lokator wchodzi do budynku, stan jego okablowania stawia szereg pytań. Ile lat ma budynek i infrastruktura sieciowa? Czy kabel działa? Do czego była używana sieć? Kiedy ostatnio używano kabla? Nowy najemca może postrzegać masę miedzi i/lub światłowodu jako tajemnicę, a nie jako zasób.

Certyfikacja 200 linii okablowania będzie kosztować mniej niż 3000 zł przy większości stawek komercyjnych. Zainstalowanie 200 nowych linii nowego kabla Cat 6 będzie kosztować od 20 000 do 40 000 zł. Wybór dla wynajmującego jest prosty.

Certyfikacja jest przedłużeniem żywotności instalacji. To kapitał zaoszczędzony dla właścicieli budynków i najemców. Brak certyfikacji okablowania zamienia dotychczasowe okablowanie w kapitał stracony: wydane pieniądze, których nie można odzyskać.


4.REDUKCJA ODPADÓW

Bez certyfikacji okablowania koszt starego kabla może równie dobrze obejmować koszt usunięcia kabla, koszt recyklingu i/lub utylizacji.

Rozsądną polityką biznesową jest maksymalizacja wykorzystania istniejących kabli miedzianych i światłowodowych. Prawidłowo konserwowany ma długą żywotność.

5.KUPUJ UWAŻNIE!

Niepokojący trend w branży kablowej dotyczy produktów „no-name” kategorii 5, 6 i 6A. . Niestety, większość tego niedrogiego kabla jest wykonana z gorszych materiałów przy użyciu wątpliwych procesów produkcyjnych.

Aby upewnić się, że niedrogie kable Cat 5, 6 i 6A nie kryją żadnych kosztów ani ryzyka, przedsiębiorstwa i instalatorzy kabli powinni certyfikować kabel zgodnie ze standardami branżowymi.


 SKONTAKTUJ SIĘ  I OTRZYMAJ WSPARCIE, ORAZ INDYWIDUALNE WYCENY
DLA NAWET NAJBARDZIEJ NIEKONWENCJONALNYCH PROJEKTÓW
INSTALACJI SIECIOWYCH.WNIOSEK

Okablowanie certyfikowane ma znacznie większą wartość niż okablowanie niecertyfikowane. Wysokość dodatkowej wartości zależy od aplikacji i przedsiębiorstwa. Rozważ pułapki związane z niecertyfikowanym okablowaniem. Rozważ kompromis między testowaniem a „nadzieją na najlepsze”. Nadzieja rzadko jest dobrą strategią, a w ciągle zmieniającej się gospodarce jest niebezpieczna.