Co to jest media konwerter światłowodowy, przewodnik po typach media konwerterów.
Data dodania wpisu:
2022-05-19 14:30:57

Co to jest media konwerter i jak go wybrać?

Media konwerter, znany również jako media konwerter światłowodowy, lub konwerter mediów jest urządzeniem szeroko stosowanym w usługach dostępu i przesyłu danych MAN (metropolitan area network) dla klientów korporacyjnych do realizacji połączeń miedź-światłowód lub światłowód-światłowód. Jest to elastyczne i ekonomiczne rozwiązanie do zwiększania odległości transmisji z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury okablowania. Przy różnych konwerterach mediów dostępnych na rynku, jak wybrać odpowiednie? Poniżej przedstawimy najpopularniejsze typy media konwerterów i środowiska aplikacji, aby pomóc Ci dokonać lepszego wyboru.

Jak korzystać z media konwertera Ethernet?

Konwerter mediów Ethernet ma zwykle dwa typy portów. Jeden jest po stronie miedzi (często gniazdo RJ45 ), a drugi po stronie światłowodu (port może być SC, ST, LC itp.). Jeśli kupiłeś media konwerter, którego potrzebujesz, wystarczy podłączyć miedziany kabel sieciowy do gniazda RJ45, a następnie nawiązać połączenie z okablowaniem światłowodowym. W przypadku większości niezarządzanych konwerterów mediów Ethernet instalacja jest zakończona po włączeniu zasilania urządzenia.

Typy media konwerterów i przewodnik wyboru

Istnieje wiele media konwerterów, które obsługują różne protokoły sieciowe, szybkości transmisji danych, typy okablowania i złączy.

Konwerter mediów niezarządzanych i zarządzanych

Niezarządzane media konwertery posiadają funkcję  typu plug-and-play, co ułatwia instalację i rozwiązywanie problemów dla początkujących. Umożliwia prostą komunikację z innymi urządzeniami, ale nie posiada funkcji monitorowania i zarządzania. Niezarządzane konwertery multimediów są wystarczające dla małej firmy, gdy potrzebne jest proste użytkowanie i zarządzanie. Zarządzany konwerter mediów posiada funkcje monitorowania sieci, wykrywania błędów i zdalnego zarządzania, umożliwiając administratorom sieci pełną kontrolę nad danymi, przepustowością i ruchem. Ale są droższe. W przypadku złożonych środowisk, takich jak duże centra danych i sieci korporacyjne, zarządzane konwertery mediów są preferowanym wyborem, zapewniającym lepsze zarządzanie, bezpieczeństwo i niezawodność.

Konwerter mediów bez PoE vs PoE

Media konwertery Power-over-Ethernet lub PoE zapewniają niezawodne i niedrogie zwiększenie odległości światłowodu dla urządzeń zasilanych przez PoE, dostarczając zasilanie do urządzeń sieciowych za pośrednictwem tego samego kabla miedzianego, który jest używany do przesyłania danych. Może zasilać urządzenia takie jak telefony IP , sprzęt wideokonferencyjny , kamery IP i urządzenia Wi-Fi przez okablowanie miedziane. Dlatego jest szeroko stosowany do łączenia kamer bezpieczeństwa i bezprzewodowych punktów dostępowych w niektórych niedostępnych obszarach z siecią szkieletową Gigabit.

 

Konwerter mediów komercyjne i przemysłowe

Media konwertery przemysłowe są specjalnie zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach, zapewniając wysoce wydajną konwersję mediów w ekstremalnych temperaturach od -40˚C do 85˚C, przy wysokich wstrząsach i wibracjach. Są powszechnie stosowane w automatyce budynków, śledzeniu pogody i innych zastosowaniach przemysłowych i zewnętrznych. Z kolei komercyjne media konwertery światłowodowe w temperaturze roboczej od -10˚C do 55˚C są przeznaczone do typowych środowisk biurowych i centrów danych, w których kontrolowana jest temperatura otoczenia.

Konwerter miedzi na światłowód

Konwertery mediów miedziano-światłowodowych umożliwiają podłączanie urządzeń Ethernet opartych na miedzi na duże odległości za pośrednictwem łącza światłowodowego, które chroni dane przed szumem i zakłóceniami oraz zabezpiecza sieć o zwiększonej przepustowości w przyszłości. Konwerter mediów miedzianych na światłowód obejmuje te, które zapewniają łączność dla urządzeń Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit i 10 Gigabit Ethernet; TDM (Time Division Multiplexing) umożliwiające rozszerzenie tradycyjnych połączeń miedzianych protokołów telekomunikacyjnych TDM; łącza szeregowo-światłowodowe zapewniające rozszerzenie światłowodu dla połączeń miedzianych protokołu szeregowego. Konwertery mediów miedzianych na światłowód są dobrze przystosowane do połączeń punkt-punkt
.


Media konwerter światłowodu jednomodowego na światłowód wielomodowy

Konwertery mediów światłowodowych może zapewnić łączność między światłowodem wielomodowym i jednomodowym, podwójnym i pojedynczym oraz obsługiwać konwersję długości fali. Konwertery wielomodowe na jednomodowe są zwykle wymagane, gdy tańszy sprzęt starszego typu korzysta z portów MM, ale wymagana jest łączność ze sprzętem SM. Media konwerter wielomodowy może osiągnąć odległość transmisji do 2 km, często wdrażany w transmisji na krótkie odległości w celu rozszerzenia sieci LAN za pomocą kabla światłowodowego. Podczas gdy konwerter mediów jednomodowych może osiągnąć stosunkowo większą odległość od 2 km do 100 km, co jest odpowiednie do łączenia sieci korporacyjnych lub sieci szkieletowych z aplikacjami wymagającymi dużej przepustowości.


 SKONTAKTUJ SIĘ  I OTRZYMAJ WSPARCIE, ORAZ INDYWIDUALNE WYCENY
DLA NAWET NAJBARDZIEJ NIEKONWENCJONALNYCH PROJEKTÓW
INSTALACJI SIECIOWYCH.
Wniosek

Media konwerter światłowodowy służy jako ekonomiczne rozwiązanie do połączenia w sieci zarówno z kablami miedzianymi, jak i światłowodowymi. Może znacznie zwiększyć odległości transmisji, a także jest elastyczny i łatwy w użyciu. Ponieważ istnieje wiele typów media konwerterów do różnych zastosowań, przed wyborem odpowiednich konwerterów mediów lepiej jest rozważyć obecne i przyszłe wymagania sieciowe.

Zobacz powiązane posty:
Jedno- i dwuwłóknowe wkładki światłowodowe
Zasilanie PoE: Działanie, zastosowanie, cechy, porównanie standardów
Jakie są różnice między SFP, SFP+, SFP28, QSFP+ I QSFP28?