Kolejność włókien w światłowodach i kolorystyka
Data dodania wpisu:
2021-12-28 13:38:45

Kolejność włókien w światłowodach i kolorystyka

Kolejność włókien w światłowodach określa się na podstawie tabel ze standardowymi kolorystykami

Podczas budowy sieci światłowodowych ważna jest kolejność włókien w światłowodach. Występuje kilka standardów zgodnie z którymi operator określa numerację włókien w światłowodach i są nimi poniższe warianty. Kolor turkusowy w niektórych opracowaniach można spotkać jako "wodny", aqua lub cyan


1. Kolejność włókien w światłowodach zgodna ze standardem IEC60304.

Standardowo zgodnie z normą IEC 60304 występuje dwanaście kolorów. Ta kolejność bardzo często spotykana jest w kablach importowanych różnych producentów z całego świata.


2. Kolejność włókien w światłowodach zgodna ze standardem IEC60304-4.

Zgodnie z normą IEC 60304-4 występują cztery kolory:


3. Kolejność włókien w światłowodach zgodna ze standardem używanym w kablach Telefoniki.

Kolejność włókien w  światłowodach zgodna z normą Telefoniki odpowiadała kolejności używanej dawniej w sieciach Telekomunikacji Polskiej. Standard ten jest używany w kablach produkowanych właśnie przez Telefonikę. Jest to podstawowa numeracja, która jest bardzo popularna w Polsce i uważana za podstawowy standard w sieciach wielu innych operatorów.


4. Kolejność włókien w światłowodach zgodna ze standardem używanym w kablach Telefoniki - 6.

Kolejność włókien w kablu światłowodowym zgodna z normą Telefoniki dla kabli z sześcioma włóknami w tubie:


5. Kolejność włókien w światłowodach zgodna ze standardem OTO i jako standardowa kolejność tub w kablu.

Standard OTO odpowiada kolejności włókien używanej obecnie w sieciach FTTH Orange Polska jako następstwo standardu Telefoniki. Kolejność ta odpowiada również kolejności tub w oplotach kabli wielotubowych. Jest to standard zgodny z ZN-11/TP S.A.-005-2.


6. Kolejność włókien w światłowodach zgodna ze standardem kabli OPGW i DRAKA.

Standard OPGW / DRAKA to numeracja z jaką możemy się spotkać realizując projekty sieci światłowodowej opartej o kable podwieszane OPGW na trakcji energetycznej. Również możemy spotkać się z taką kolejnością kupując kable importowane takich producentów jak DRAKA w przypadku gdy mamy mniej niż 12 włókien w tubie.


7. Kolejność włókien w światłowodach zgodna ze standardem TIA-EIA-598 (OFS - A Furukawa Company) i jako kolejność tub w kablu.

TIA (Telecommunications Industry Association) Stowarzyszenie Przemysłu Telekomunikacyjnego jest amerykańskim podmiotem określającym standard kodowania kolorowego włókna światłowodowego w jednolity i uniwersalny sposób. Standard ten jest zalecany przez stowarzyszenie FOA i używany na całym świecie. Kolejność ta odpowiada również numeracji tub w oplotach kabli wielotubowych.


Jak zidentyfikować kod koloru włókna?

 

Od lat stosujemy różne rodzaje kabli światłowodowych w laboratoriach i centrach danych. Nie jest niczym niezwykłym, że zielona ręka miesza włókna wielomodowe 50/125 i 62.5/125 lub włókna jednomodowe, nie wspominając o kablach wielowłóknowych, które mogą składać się z dziesiątek i setek włókien. Na szczęście istnieją systemy stworzone w celu rozwiązania tych problemów, takie jak EIA/TIA-598, który jest najbardziej rozpoznawanym systemem na świecie. Zawiera kod koloru włókna dla różnych typów i liczby kabli światłowodowych. Te kody kolorów kabli światłowodowych pomagają nam zidentyfikować kabel światłowodowy na podstawie jego osłony, bufora, rury, złącza itp..

Kod koloru zewnętrznej kurtki

Kolorowe osłony zewnętrzne lub nadruki mogą być stosowane na zewnętrznych kablach światłowodowych zakładów i lokali, np. światłowodowych kablach dystrybucyjnych, światłowodowych kablach krosowych itp. W EIA/TIA-598 kod koloru światłowodu określa kod koloru osłony dla różnych typów światłowodów. Tak więc w przypadku kabla światłowodowego zawierającego tylko jeden rodzaj światłowodu możemy go łatwo zidentyfikować po kolorze płaszcza; o ile nie określono inaczej, w zewnętrznej powłoce kabla zawierającego więcej niż jeden rodzaj włókna należy użyć drukowanej legendy do identyfikacji ilości i rodzajów włókien w kablu, na przykład „12 Fiber 8 x 50/125, 4 x 62,5/125. 

Oprócz kolorów płaszcza określonych w standardzie kodu kolorów włókien, można również zastosować inne kolory, jeśli nadruk na płaszczu zewnętrznym może wskazywać klasyfikację włókien. Kolory takie powinny być uzgodnione pomiędzy producentem a użytkownikiem.

Kod koloru włókna organizacyjnego kabla wewnętrznego

Wewnątrz kabla wielowłóknowego poszczególne włókna również są zgodne z kodem koloru włókna. Często różnią się one od siebie kodowanymi kolorami płaszczami, buforami lub rurkami na każdym włóknie. Według EIA/TIA-598 włókna wewnętrzne są kodowane kolorami w grupie 12 włókien i są liczone zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Kierunek liczenia grupy 12 włókien.

 

W przypadku kabli wielowłóknowych istnieją dwie sytuacje:

W przypadku kabli składających się z wielu rurek buforowych, z których każda ma 12 lub mniej splotek, każda rurka będzie ponumerowana lub pokolorowana zgodnie z tym samym kodem koloru włókna, np. pierwsza rurka jest niebieska, druga pomarańczowa itd.
W przypadku kabli składających się z więcej niż 12 żył kod koloru kabla światłowodowego się powtarza. Każda grupa 12 włókien jest identyfikowana w inny sposób. Na przykład, 24 grupy splotek mają kod koloru włókna powtarzający się z pewnymi zmianami, np. pierwsza grupa 12 splotek jest w jednolitym kolorze, a druga grupa jest w jednolitym kolorze z paskiem lub innymi znakami identyfikacyjnymi.
Sekwencja kolorów dla włókien wewnętrznych jest następująca:

Kod koloru złącza

Złącza są również częścią kodu koloru światłowodu. Ponieważ istnieją różne polskie style końcówek światłowodów, złącza zworek światłowodowych i adaptery współpracujące są oznaczone kolorami w celu identyfikacji. Jednak pojawienie się metalowych złączy, takich jak FC i ST, utrudniło kodowanie kolorami złączy, dlatego stosuje się również kolorowe kalosze odciążające. Kolor może się różnić w zależności od producenta.

Rodzaje włókien Styl Korpus złącza Adapter współpracujący
OM1 62,5/125 UPC Beżowy/Szary Beżowy/Szary
OM2 50/125 UPC Czarny Czarny
OM3/OM4 50/125 zoptymalizowany pod kątem lasera UPC Wodny Wodny
Tryb pojedyńczy UPC Niebieski NIebieski
Tryb pojedyńczy APC Zielony Zielony

 


 SKONTAKTUJ SIĘ  I OTRZYMAJ WSPARCIE, ORAZ INDYWIDUALNE WYCENY
DLA NAWET NAJBARDZIEJ NIEKONWENCJONALNYCH PROJEKTÓW
INSTALACJI SIECIOWYCH.
Kod koloru kabla światłowodowego to system, który pomaga nam wizualnie odróżnić typy światłowodów od kolorowej osłony światłowodowej, złącza światłowodowego, osłony światłowodowej itp. Kodowanie kolorami światłowodów jest również praktyczne dla inżynierów światłowodów podczas łączenia, ponieważ kolorowe włókna również pomagają zapewnić ciągłość kodów kolorów w całym ciągu kablowym. 
W związku z tym kodowanie kolorami kabli światłowodowych jest niezbędne w komunikacji światłowodowej, podobnie jak kodowanie kolorami skrętki w systemach okablowania miedzianego.