Adaptery światłowodowe
2021-12-28 13:03:39

Adapter światłowodowy: mała, ale ważna część systemu światłowodowego

Spośród wielu elementów systemu sieci optycznej adapter światłowodowy może być najmniej rzucający się w oczy. Choć jest niewielki, nadal nie możemy zaprzeczyć, że adapter światłowodowy ma kluczowe znaczenie dla całego systemu operacyjnego dla sieci optycznych.

 

Adapter światłowodowy, znany również jako sprzęgacz światłowodowy, odgrywa kluczową rolę w dopasowywaniu poszczególnych włókien w kablu do włókien w innym kablu. Dostępny od kilkudziesięciu lat zapewnia stabilną pracę całego systemu okablowania światłowodowego.


Co to jest adapter światłowodowy?

Adapter światłowodowy to niewielkie urządzenie do łączenia ze sobą światłowodowych kabli krosowychAdaptery światłowodowe mogą mieć różne kształty, ale wszystkie są zaprojektowane tak, aby spełniać tę samą funkcję — łączyć i wyrównywać złącza dwóch światłowodowych kabli krosowych. Adapter światłowodowy umożliwia podłączenie kabli światłowodowych do siebie pojedynczo lub w dużej sieci, umożliwiając komunikację wielu urządzeń jednocześnie.


Jak działa adapter światłowodowy?

Wiemy, że wymagania dotyczące połączenia światłowodowego i połączenia miedzianego znacznie się różnią. Podczas gdy dwa przewodniki miedziane można połączyć bezpośrednio za pomocą lutu lub złączy, które zostały zaciśnięte lub przylutowane do przewodów, kluczem do połączenia światłowodu jest precyzyjne wyrównanie każdego rdzenia włókna. Takie wyrównanie uzyskuje się dzięki dwóm precyzyjnym elementom — nasadce w każdym złączu i tulei wyrównującej w każdym adapterze. Z jednej strony większość złącz opiera się na ferruli o średnicy 2,5 milimetra, w której znajduje się włókno. Ferrula zarówno zabezpiecza, jak i wyrównuje włókno. Z drugiej strony, wewnątrz każdego adaptera światłowodowego znajduje się tuleja wyrównująca. Jego celem jest połączenie tulei dwóch dopasowanych złączy w tulei adaptera i w jego przybliżonym punkcie środkowym.


Rodzaje adapterów światłowodowych 

Dostępnych jest wiele różnych kształtów adapterów światłowodowych, w zależności od budowy dwóch kabli, które mają być połączone, a także różnorodności złączy światłowodowych. W zależności od typów złączy światłowodowych, do których używane są adaptery, istnieje kilka popularnych adapterów: adapter LC, adapter FC, adapter SC, adapter ST, adapter E2000, adapter MTP/MPO itp.

Adapter LC

Adaptery LC mogą być używane do podłączenia kabli krosowych LC lub złączy LC. Istnieją różne typy, w tym LC do LC, LC do FC, LC do SC, LC do ST, LC do MU itp. Wszystkie te adaptery mogą być dostępne w wersji simplex, duplex, quad, single-mode, multimode, UPC, APC , PC z plastikową obudową, tuleją cyrkonową i opcjonalną tuleją brązową.

Adapter FC

Adaptery FC mogą być używane do podłączania kabli krosowych FC lub złączy FC. Adaptery FC obejmują typy kwadratowe, pojedyncze typu D i podwójne typy D, w wersjach jednomodowych i wielomodowych. Wszystkie te adaptery mają metalową obudowę i ceramiczne tuleje. Kwadratowy adapter FC jest dostępny w standardowych obudowach z niklowaną obudową z mosiądzu lub niklowanego cynku. Okrągłe adaptery FC są dostępne z kołnierzem D lub podwójnym D i mają niklowaną mosiężną obudowę zapewniającą odporność na korozję.

Adapter SC

Adaptery SC mogą być używane do podłączania kabli krosowych SC lub złączy SC. Istnieją różne typy, w tym jednomodowe i wielomodowe, z tuleją cyrkonową i brązową, wersje simplex i duplex. Dostępne są również standardowe adaptery żeńskie na żeńskie SC i hybrydowe adaptery SC. Typowe adaptery SC mają plastikową obudowę. Dostępne są również adaptery SC w metalowej obudowie. Większość z tych adapterów jest dostarczana z ceramicznymi tulejami, podczas gdy dostępne są adaptery SC z brązową tuleją, które zazwyczaj są typami wielomodowymi.

Adapter ST

Adaptery ST mogą być używane do podłączania kabli krosowych ST lub złącz ST. Dostępne są adaptery ST simplex, duplex, jednomodowe, wielomodowe, metalowe i plastikowe. Większość adapterów ST to adaptery simplex z tulejami z tlenku cyrkonu, a opcjonalne adaptery z tuleją z brązu są dostępne dla trybu wielomodowego.

Adapter E2000

Adaptery E2000 mogą być używane do podłączania kabli krosowych E2000 lub złączy E2000. Istnieją adaptery E2000 jednomodowe i wielomodowe. Te adaptery obejmują zarówno polskie typy UPC, jak i APC. Adaptery E2000 są z tulejami z cyrkonu i w stylu simplex. E2000 jest znakiem towarowym firmy Diamond.

Adapter MTP/MPO

Adapter MTP/MPO zapewnia połączenie między kablem a kablem lub kablem ze sprzętem w stylu MTP/MPO. Działa dla każdego złącza MTP od 4 do 72 włókien, które są szeroko stosowane w sieciach 10G/40G/100G, centrum danych, systemie komunikacji światłowodowej, sieci telewizji kablowej, światłowodowej sieci dostępowej i transmisji wideo.

Specjalny adapter światłowodowy: Bare Fiber Adapter

 

Adapter Bare Fibre to rodzaj adaptera, który może być używany do podłączenia gołego kabla światłowodowego do elementu połączeniowego. Ten typ adaptera umożliwia dopasowanie kabla do gniazda połączeniowego, czy to w dopasowanej tulei, czy w urządzeniu elektronicznym. Kabel światłowodowy można dopasować do adaptera, który współpracuje z dowolnymi złączami o standardowym kształcie. 

Adapter UPC

Adapter APC


Co wziąć pod uwagę przy wyborze adaptera światłowodowego 

Mając do dyspozycji wiele różnych kształtów adapterów, wybór odpowiedniego adaptera światłowodowego może stać się problemem. Dla niektórych niewprawnych oczu wszystkie te adaptery mogą wyglądać tak samo, ale istnieją pewne bardzo krytyczne różnice w jakości adapterów, które mogą drastycznie wpłynąć na wydajność centrum danych. Ogólnie rzecz biorąc, rozważając adapter światłowodowy, należy wziąć pod uwagę dwa poniższe punkty.

Rodzaj kabli, które należy podłączyć

Jeśli wszystkie kable połączeniowe mają ten sam kształt, można użyć adaptera z wejściami kwadratowymi, prostokątnymi lub okrągłymi. Te adaptery składają się z dwóch lub więcej złączy żeńskich, do których można podłączyć kable światłowodowe. A jeśli kable połączeniowe są różne, konieczne jest zastosowanie hybrydowego adaptera światłowodowego, który można zaprojektować tak, aby pasował do siebie dowolnych dwóch rodzajów kabli światłowodowych. Istnieje wiele różnych typów adapterów hybrydowych, dlatego przed zakupem ważne jest, aby wiedzieć, jakie kable należy podłączyć.

Materiały na tuleję wyrównującą adapter

Tuleja centrująca jest najważniejszym elementem adaptera światłowodowego. Niektórzy producenci mogą wybrać metal, czasami nazywany brązem fosforowym. Ten stop jest znany ze swojej wytrzymałości i sztywności dla śrub napędowych dużych łodzi, sprężyn i śrub. Jednak materiały ceramiczne są idealne do produkcji łączników. Ceramika ma strukturę niemetaliczną, nieorganiczną i krystaliczną. Krystaliczna struktura ceramiki pozwala uzyskać bardzo sztywną powierzchnię, która się nie odkształci. Dlaczego to ma znaczenie? Jak wspomnieliśmy, wyrównanie ma kluczowe znaczenie. Bardziej miękki metal, taki jak Phosphor Bronze, z czasem się odkształci, zwłaszcza przy powtarzających się wtyczkach. Ceramika znacznie dłużej zachowa swój pierwotny kształt. To sprawia, że łącznik, który ma ceramiczne tuleje wyrównujące jest znacznie lepszy od brązu fosforowego.


Procedury czyszczenia adaptera światłowodowego

Mimo niewielkich rozmiarów adapter światłowodowy jest nadal ważną częścią całego układu optycznego, który powinien i zasługuje na czyszczenie zgodnie z odpowiednimi procedurami czyszczenia. Istnieją dwie podstawowe metody czyszczenia — czyszczenie na sucho i czyszczenie na mokro.

1. Czyszczenie na sucho: Najpierw włóż suchy patyczek do czyszczenia adaptera (lub szczoteczkę do tulei adaptera z włókna) do wnętrza adaptera i wyciągnij go ruchem obrotowym; czyszczenie wewnętrznej powierzchni tulei wyrównującej. Po wyczyszczeniu adaptera ze złączem zainstalowanym na jednym końcu, sprawdź powierzchnię końcową złącza pod kątem zanieczyszczeń.

2. Czyszczenie na mokro: Włóż patyczek do czyszczenia adaptera (lub szczoteczkę do tulei adaptera światłowodu) zwilżony roztworem do czyszczenia światłowodów (lub > 91% alkoholu izopropylowego) do wnętrza adaptera i wyciągnij go ruchem obrotowym; czyszczenie wewnętrznej powierzchni tulei wyrównujących. Kontynuuj za pomocą suchego wacika. Po wyczyszczeniu adaptera ze złączem zainstalowanym na jednym końcu, sprawdź powierzchnię końcową złącza pod kątem zanieczyszczeń.


Adapter światłowodowy odgrywa kluczową rolę w dopasowywaniu poszczególnych włókien w kablu do włókien w innym kablu. Jeśli włókna nie są odpowiednio wyrównane, w punkcie łączenia dochodzi do strat. W przypadku poniesienia zbyt dużych strat istnieje wyraźna możliwość przestoju. W systemie komunikacji światłowodowej liczy się każde urządzenie, bez względu na to, jak proste lub jak małe jest. To właśnie te malutkie urządzenia, takie jak adapter i złącze światłowodowe, sprawiają, że cały system jest możliwy i działa bezproblemowo.